Vánoce se blíží a předvánoční honička začíná. Je potřeba sehnat vánoční stromek, nakoupit dárky, napéct cukroví, uklidit a připravit výzdobu. V práci lidé musí stihnout všechny úkoly ještě před vánočním volnem. K tomu obchodní centra, obchody i e-shopy na internetu útočí vánočními nabídkami, slevami. Jak se vyhnout předvánočnímu stresu a připravovací „horečce“?

Co je advent?

Mnoho lidí zapomnělo na pravý význam adventu a Vánoc. Advent je období čtyř neděl před vánočními svátky. Je to doba přípravy na Vánoce a čas zklidnění. Pro křesťany je advent začátkem liturgického, neboli církevního roku, kdy očekávají narození Ježíše Krista.

Dříve se lidé během adventu postili. Byla zakázána zábava, zpěv, tanec, pomlouvání i sex. Lidé se setkávali, povídali si a rozjímali. Ženy pletly, draly peří, tkaly.

Pro dnešní, konzumně založenou společnost je však advent spíše dobou zběsilých nákupů, shonu a stresu.

Zkuste si letos Vánoce zařídit beze shonu. Udělejte si je takové, jaké opravdu chcete.

1) Napečte jen oblíbené druhy cukroví nebo cukroví kupte

Cukroví k Vánocům patří, ale není třeba péct 15 druhů. Napečte třeba jen dva až tři oblíbené druhy cukroví, které jsou v rodině nejoblíbenější. Provoníte byt a nastolíte příjemnou předvánoční atmosféru. Pokud vás pečení nebaví nebo na ně nemáte čas, netrapte se tím a cukroví kupte.

2) Hoďte nákupní shon za hlavu

Dohodněte se s rodinou, že letos oslavíte Vánoce skromněji. Pořiďte si vzájemně pouze jeden malý dáreček nebo kupte dárky jen dětem. Každého více potěší čas strávený s vámi v dobré náladě než dárky za tisíce korun. Atmosféru na Štědrý den vytváří celá rodina. Je důležité být spolu a umět si vzájemně naslouchat.

Pokud nemáte na dárky dost peněz, půjčku si neberte. Stresové období by vás pak pronásledovalo i po Vánocích.

3) Vánoční dárky nakupte v klidu domova

Jestliže na vás působí přeplněné obchody špatně, nakupte dárky na internetu.

4) Nestíháte? Požádejte o pomoc ostatní členy rodiny

Vyleštěná okna, pečlivě utřený prach a od všech smítek vyluxovaný koberec nejsou pro zdraví zase tak důležité, jako psychická pohoda. Máte toho během příprav na Vánoce hodně? Zapojte do úklidu a vánoční výzdoby celou rodinu. Stačí se oprostit od předsudku, že jen vy zvládnete všechno nejlépe.

Tip: Naplánujte si, že úklidem, nakupováním nebo pečením cukroví skončíte v určitou hodinu a tento čas se snažte dodržet. Pak si najděte chvilku jen pro sebe.

5) Udělejte si čas na relaxaci

Odpočívejte. Zajděte na masáž, do sauny, ženy na kosmetiku či ke kadeřnici. Pánové na pivko s kamarády, za sportem. Jděte na procházku do přírody, zaběhejte si nebo protáhněte tělo při cvičení. Podívejte se na pěkný film, přečtěte si knížku. Zajděte s přáteli na večeři, navštivte předvánoční koncert, do kina, na výstavu.

6) Načerpejte adventní atmosféru na vánočních trzích

Udělejte si výlet na vánoční trhy. Projděte se uličkami města, na trhu se pokochejte řemeslnými výrobky a dejte si svařené víno nebo punč. Kupte si maličkost pro radost, třeba vánoční ozdobu, andělíčka nebo nějakou dobrotu.

Při té příležitosti pošlete přátelům a vzdáleným příbuzným vánoční pohlednice. Nejlépe ty klasické, papírové. Můžete k tomu využít Ježíškovu poštu.

7) Se sladkostmi opatrně

I když Vánoce a předvánoční období svádí ke konzumaci mnoha nezdravých pochutin, zkuste se i v této době držet zásad zdravé výživy. Kvalitní jídlo totiž psychiku hodně ovlivňuje. Přečtěte si, proč je zdravá výživa důležitá pro vaše psychické zdraví.

8) Obnovte tradice a užijte si společné chvíle

Užijte se sváteční chvíle s blízkými naplno. Na Štědrý den rozkrojte jablíčko, vyrobte si skořápkové lodičky, svobodné dívky mohou hodit střevíčkem. Pusťte si vánoční koledy. Po večeři zajděte na Půlnoční mši.

Advent je také obdobím dobročinnosti. Udělejte radost. Vytřiďte zbytečné věci, oblečení, plyšáky, a podarujte děti v dětském domově. Nakupte krmné granule, pár pamlsků pro zvířata, vezměte staré deky a odneste vše do psího či kočičího útulku. Možná si pak i díky tomu uvědomíte, že se máte lépe než myslíte.

9) Vše dělejte s láskou

Nehoňte se za dokonalostí Vánoc. Při shánění dárků, zdobení bytu a pečení myslete také na sebe. Vše dělejte s láskou, radostí a nic neberte jako povinnost. Když se vám do něčeho nechce, nedělejte to.

10) Vadí vám vánoční shon všude okolo? Odjeďte na dovolenou

Považujete Vánoce už jen za součást konzumu? Odjeďte do zahraničí, třeba na lyže do Rakouska, Itálie, Francie, do Tater nebo někam na jih za teplem.

Přeji pohodově strávený adventní čas a chvíle s rodinou!

Sužuje vás špatná nálada? Zjistěte, jak se zbavit podzimní deprese.

Čtěte dál blog a získejte další tipy pro radostnější život.