Původ slova „deprese“ z latiny

Označení „deprese“ pochází z latinského „deprimere“, které je složeninou slov „de“ – dolů a „primere“ – tlačit. Je to tedy pocit, který vás tíží, stlačuje.

Co vlastně deprese je? Mnohdy se o depresi nejedná

Zřejmě víte, jaké to je mít dlouhodobě špatnou náladu – depresi, lidově „depku“. Chodíte jako „tělo bez duše“, do ničeho se vám nechce. I přesto však stále zvládáte pracovat, dokážete se i trochu najíst a vyspat.

Příčinou takového typu deprese mohl být rozchod s partnerem, hádka, výpověď v práci, úmrtí někoho blízkého. Období skleslé nálady však zpravidla časem odezní. Obdobné okamžiky zažívá mnoho lidí. Jak se říká „Čas vše vyléčí“. I když se vám takové období zdá velice těžké a vůbec nevíte, jak dál, existuje dokonce i těžší forma deprese.

Deprese jako depresivní porucha je dlouhotrvajícím psychickým onemocněním, které patří mezi nejčastější duševní poruchy. Ale takovým typem deprese trpí jen minimum lidí.

Pozitivní je, že „depresi“, tak jak své obtížné období života lidé mnohdy označují, je možné postupně odstranit. Někde se dočtete, že za depresi lze považovat sklíčenou náladu trvající minimálně dva týdny až dva měsíce, někdy i půl roku.

Dlouhodobě špatnou náladu je těžké změnit. U těžších forem mají lidé dokonce tendenci až k sebevražedným sklonům.

Příznaky deprese – dlouhodobě špatná nálada a chmurné myšlenky

Hlavním příznakem deprese je depresivní, dlouhotrvající smutná nálada. Člověk s depresí není schopný radovat se ze života. Nemá dostatek energie, cítí beznaděj a úzkost, má výčitky, připadá si méněcenně a osamoceně. Jen těžko se soustředí, vyhýbá se kontaktu s jinými lidmi.

Deprese mívá také fyzické příznaky, například bolesti hlavy, problémy se spánkem, nechuť k jídlu. Pokud takové stavy trvají dlouho, člověka oslabují více a více.
Dalším projevem mohou být tlaky na hrudníku, anebo tendence k přejídání.

Nejčastější příčiny a spouštěče deprese – původ může být i v dětství

Na náchylnosti k depresi se podílí mnoho faktorů, a to u různých lidí v různé míře.

Jednou z příčin deprese bývá genetická dispozice. Čím více vašich předků – rodiče, prarodiče nebo i další generace zpět – mělo psychické problémy, o to větší je pravděpodobnost, že vlohy k depresi budete mít i vy. To však neznamená, že vás obdobné problémy musí postihnout.

Dalším faktorem, který může ovlivňovat sklon k depresi, je způsob života v období dětství. Pro vývoj lidské psychiky je dětství klíčovým obdobím, zejména prvních pět až šest let života.

Deprese se může rozvinout vlivem různých spouštěčů. Hlavním z nich bývá dlouhodobý stres, způsobený například ztrátou blízké osoby, nespokojenost v zaměstnání, ale i závažný úraz nebo nemoc.

Dalším ze spouštěčů deprese mohou být léky, například léky na vysoký tlak nebo antikoncepce, nadměrná konzumace alkoholu, užívání drog, nedostatek odpočinku, spánku a nezdravý životní styl.

Možnosti odstranění deprese – hlavní je začít potíže řešit včas

Včasné odhalení příčin deprese a správně zvolená terapie je zásadní pro úspěšný boj s depresí. Jak se zbavit deprese? Existuje několik způsobů. Různí terapeuti používají jiné postupy, například meditaci, metodu pozitivního myšlení nebo třeba mentální techniku alfa. Další doporučují odprogramovat svůj mozek od škodlivých rovnic z dětství.

Základem odstranění deprese, pokud si nevíte rady, jak se jí zbavit, by vždy měla být spolupráce s terapeutem či s psychoterapeutem.

Pomohou antidepresiva?

V případě těžkých depresivních poruch lékaři předepisují antidepresiva. Těch existuje mnoho druhů a jejich užití je široké. Před jejich užitím se však vždy poraďte s lékařem, jelikož mohou mít negativní účinky. U běžných forem deprese bývá užívání antidepresiv zpravidla zbytečné.

Cítíte se už dlouho špatně? Pomůže vám terapeut

Každý člověk je jedinečný a je složité obecně stanovit, co přesně depresi u konkrétního jedince způsobuje. Pokud problém trvá dlouho, je takřka nemožné svoji vlastní situaci posoudit s dostatečným nadhledem samostatně, bez pomoci někoho jiného.

Proto je lepší obrátit se na odborníka. Někteří terapeuti poskytují úvodní posouzení či konzultaci zdarma. Pomohou vám odhalit příčiny a deprese se postupně zbavit. Je-li vám už dlouho mizerně, využijte toho.