Je možné elektrosmog ve své domácnosti či na pracovišti změřit? V článku se dozvíte, jak taková služba funguje, které přístroje se k měření používají a kolik to stojí. V závěru najdete tipy, jak se před elektromagnetickým zářením chránit. Čtěte druhý díl o elektrosmogu a žijte zdravěji.

Z prvního dílu o elektrosmogu už víte, co je elektrosmog, které přístroje jej vyzařují a zda má negativní vliv na zdraví člověka.

Měření elektrosmogu. Nechte si změřit jeho intenzitu

Hustota elektrosmogu vyplývá z počtu přítomných elektromagnetických a mikrovlnných polí, jejich zdrojů a vysílačů v nejbližším okolí.

V České republice existuje Nařízení vlády č. 1/2008 Sb., o ochraně zdraví před neionizujícím zářením, kde jsou uvedené zdravotní limity pro elektromagnetické pole.

Pokud máte podezření, že výše elektrosmogu je v okolí vašeho bydliště moc vysoká, můžete podat žádost na změření na hygienickou stanici. Další možností je objednat si službu měření elektrosmogu samostatně u nějaké firmy.

Jak taková služba funguje?

Firma vám zkontroluje a změří intenzitu elektromagnetického pole WiFi zařízení, osvětlení, počítačů, mobilních a mikrovlnných polí i dalších zdrojů, které v domácnosti máte. Odborníci najdou geopatogenní zóny, zjistí hodnoty radiace, ale i případný výskyt formaldehydu.

Poradí vám, jak intenzitu elektrosmogu v domácnosti snížit. Záleží na konkrétní firmě.

Kde takovou službu objednat a kolik stojí?

Chcete-li preventivně přeměřit elektromagnetické záření v domě či na pracovišti, nabídku služeb najdete například na webových stránkách Elektrosmog-zony.cz nebo na E-smog.cz. Na internetu jistě najdete i další firmy.

Měření celého rodinného domu stojí od 800 do 1500 Kč. Závisí na velikosti bytu či domu.

Měřiče elektromagnetického pole

K měření se používají speciální přístroje se zabudovanou sondou. Mezi sebou se liší rozsahem frekvence, kterou jsou schopni zachytit – od jednotek Hz přes MHz po GHz. Na displeji měřice se zobrazí údaj o vyzařované frekvenci v Hertz. Zařízení také umí změřit maximální hodnotu signálu všech zdrojů, které doma máte.

Některé měřiče mají akustický alarm, který upozorní při překročení nastavených mezí. Můžete je také připojit k počítači. Ceny měřičů se pohybují od 2 do 30 tisíc, ale jsou i přístroje za 80 či 100 tisíc korun.

Jak se před elektrosmogem ochránit?

a) Omezte používání nadmíry elektrozařízení

  • Vypínejte elektrozařízení v době, kdy je nepoužíváte. Pořiďte si například časové spínače.
  • Na noc vypínejte WiFi zařízení, lampičku na nočním stolku odpojte ze zásuvky. Na noc také vypněte mobilní telefon nebo jej přepněte do režimu Letadlo. Nenabíjejte si telefon na nočním stolku.
  • Nespěte u stěny, za kterou je nějaký elektrospotřebič, třeba lednice.
  • Omezte používání zářivek a úsporných trubicových žárovek, anebo od nich buďte alespoň 2 metry daleko.
  • Od vedení kabelů a prodlužovaček pobývejte ve vzdálenosti 0,5-1 metru.
  • Vyvarujte se používání dětských chůviček. Monitory dechu by neměly vadit, protože nejsou nabíjené z elektrické sítě, ale k jejich provozu slouží baterie.

Zaměřte se hlavně na místa, kde odpočíváte a trávíte nejvíce času, především na ložnici a dětský pokoj.

b) Využijte speciální ochranné prvky

Na trhu najdete proti působení elektromagnetického záření různé ochranné prvky. Například speciální ochranné omítky, stěrky, fasády, malířské barvy a podlahy. Dále také stínicí fólie na okna, stínicí textilní látku na zeď nebo speciální pouzdra na mobilní telefon.

Výrobci tvrdí, že jejich produkty odstíní účinky jak nízkofrekvenčního i vysokofrekvenčního elektromagnetického pole, a že lze účinky měřit.

Otázkou však je, do jaké míry vás tyto prvky před elektrosmogem ochrání a kdy je to jen marketingový trik a snaha výrobců vydělat.

Na internetu naleznete o elektrosmogu spoustu různých názorů. Rozhodnutí o tom, čemu věřit, je však už na vás.