„Proč zrovna já? Proč není můj život podle mých představ? Kdo za to může?“ Kladete si tyto otázky? Pak je čas přijmout odpovědnost za vše, co se vám v životě děje. Je to jedno z nejtěžších rozhodnutí, ale základní předpoklad ke šťastnému životu. Jak být sám sebou? Zjistěte v článku.

Vše je jen v hlavě

Začnu malým příkladem:

Podíváte se z okna do podzimního pošmourného dne a smutně si říkáte: „Dnes je ošklivo. Sluníčko nesvítí, obloha je šedá, prší.“ V tu chvíli přijde váš partner z procházky a nadšeně říká: „Dnes je ale krásně. Vzduch je svěží a listy stromů jsou pěkně zbarvené. Konečně prší, příroda už to potřebovala.“ Vidíte ten rozdíl v pohledu na podzimní den?

Každou momentální událost, jež prožíváte, vyhodnocujete na základě vzpomínek, které vznikly v dětství a během života. Je to jen váš názor na danou situaci. Pokud ve vás něco probouzí negativní emoce, u jiného to může vzbuzovat pocity pozitivní.

Převezměte zodpovědnost za svůj život

„To oni. Já za nic nemůžu.“ Lidé mají často potřebu svádět nezdary na někoho jiného – na partnera, děti, rodiče, kolegy, známé, politiky. Budete-li stále věřit, že vaše problémy způsobují druzí lidé nebo že máte prostě smůlu, jen těžko svůj život můžete žít lépe.

„Udělám to až…“ Nečekejte, až se něco stane nebo až to zařídí někdo jiný. Jediný, na koho se můžete spolehnout, jste vy.

Pokud se vám v životě něco nepovedlo, není na tom nic špatného. Nikdo není dokonalý a každý dělá chyby. Je třeba je přijmout a poučit se z nich do budoucna. Chápat je jako zkušenosti.

Trápí vás něco v životě? Zeptejte se sebe sama: „Jak jsem se do této situace dostal/a?“ Je důležité uvědomit si, že ten, kdo si zvolil takovou práci, partnera, vzal si hypotéku na stavbu domu, jste právě jen vy. Před každým rozhodnutím máte možnost volby.

„Až ti bude v životě nejhůř, otoč se ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.“ John Lennon

Změňte svůj život hned teď

Udělejte první krok hned teď. Ne až zítra, až bude lepší počasí, až budete mít více peněz. Číst knihy, články, dívat se na motivační videa, navštěvovat semináře však nestačí. Je to jen první krok, ale pokračovat už musíte samostatně. Svému cíli se přiblížíte, začnete-li nastudované rady aktivně aplikovat do praxe.

Udělejte si pořádek nejen v hlavě, ale i v každodenním životě. Jak na to?

  • Proměňte negativní myšlení v pozitivní. Na každé události si najděte něco pozitivního.
  • Omezte sledování televize, zejména televizních zpráv. Novináři často předkládají hlavně jen negativní zprávy a bulvárně pojaté senzace. Většina zpráv pro váš život nemá žádný přínos.
  • Obklopujte se pozitivními lidmi, takovými, kteří vás budou inspirovat.
  • Jste ve své práci nespokojeni? Změňte zaměstnání. Sledujte pracovní nabídky ve vašem okolí, podejte si inzerát. Nejprve si však musíte umět stanovit ty správné cíle. Bez nich to nebude nikdy to pravé. Čeho chcete v životě dosáhnout?
  • Naplňuje vás partnerský život? Pokud ne, nezůstávejte ve vztahu, ve kterém nejste šťastni. Nejprve však změňte sebe sama zevnitř. Teprve poté uvidíte ostatní věci, včetně partnera takové, jaké skutečně jsou. S partnerem si o svých pocitech a problémech promluvte.
  • Začněte sportovat nebo chodit na procházky do přírody.

Stále však buďte sami sebou. Dělejte jen to, co opravdu chcete.

Vy jste ta nejdůležitější osoba ve svém životě

Musíte přijít na to, že vy jste tou nejdůležitější osobou svého života. Možná často slýcháte, že si o sobě nemáte tolik myslet, že máte myslet na ostatní a že mít rád či ráda sebe sama je sobecké. Naopak! Mějte se rád nebo ráda a věřte si. Sebevědomý člověk dokáže mnohem více. Pokud budete milovat sebe sama, budete dělat šťastnými i lidi okolo sebe.

Na změnu je vždy ještě čas – právě teď!