Studio Kamarád, Seriál Přátelé, Kamarád do deště,… – názvy pořadů, oblíbené seriály a filmy, založené na příbězích o přátelství. Už od malinka se z pohádek dozvídáte, proč je přátelství důležité a co se stane, když přítel přítele zradí. Z jakého důvodu je důležité mít dobré vztahy s přáteli? A kolik přátel vlastně potřebujete? Zjistěte v článku.

Člověk je od přírody sociálním tvorem

Zřejmě každý chce být samostatný a nezávislý, ale i přesto potřebují lidé žít společně s ostatními lidmi, mít přátele a rodinu.

Přátelství je jedním ze základních kamenů štěstí. Stabilní vztahy s ostatními přispívají k vašemu psychickému zdraví. Navazování a udržování mezilidských vztahů patří k lidské přirozenosti. Pokud máte problémy v rodině nebo nemáte žádné přátele, můžete se cítit osaměle a odstrčeně.

Někteří obyvatelé starých kmenů dokonce trestali hříšníky tím, že je vyhnali z osady pryč. Provinilec musel žít o samotě. Mnoho jedinců pak kvůli tomu trpělo depresemi, někteří dokonce zešíleli.

Co je přátelství

Přátelství je mezilidský vztah vyznačující se vzájemnou náklonností a porozuměním.“ Tak popisují přátelství na Wikipedii.

Kdo je opravdovým přítelem? Někdo, kdo vám pomáhá vidět vaše silné, ale i slabé stránky. Někdo, komu můžete důvěřovat, kdo je k vám upřímný a umí odpouštět. Opravdový přítel vás neopustí, když máte problémy.

S přítelem si můžete být mnohem bližší než třeba s bratrem či sestrou.

„Příbuzné nám dává osud. Jaké štěstí, že přátele si můžeme vybírat sami.“
– Julian Tuwim

Kolik přátel potřebujete?

Někdo spočítá kamarády na prstech jedné ruky. Jiný jich má desítky. Znamená to, že je šťastnější? A kolik z nich jsou ti skuteční přátelé?

Když máte problémy a potřebujete se svěřit, zjistíte, že jsou ve vašem životě třeba jen 2-4 lidé, kterým se vyzpovídat můžete. Věřte, že jeden skutečný přítel je lepší než 10 známých. Čím méně blízkých přátel máte, tím jsou vaše vztahy důvěrnější a pevnější.

„Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád.“
– Elbert Hubbard

Znáte Dunbarovo číslo?

Britský antropolog a evoluční psycholog Robin Dunbar zkoumal, s kolika lidmi může jednotlivec udržovat stabilní vztahy. Jedná se o vztahy, u kterých konkrétní osobu znáte a udržujete s ní sociální kontakt. Víte o ní, jaké vztahy má s ostatními lidmi. K jakému číslu Robin Dunbar došel?

Nejvíce obvyklé je číslo 150. Avšak přesnou hodnotu Dunbarova čísla prozatím psychologové nepotvrdili, jen rozsah od 100 do 230 lidí. Dunbarovo číslo je vlastně limit naší sociální kapacity.

Dunbarovo číslo se týká skutečného světa, ale s rozšířením sociálních sítích jej vědci spojují také s počtem přátel na Facebooku. Průměrný uživatel Facebooku má na svém účtu asi 200-300 přátel. Teenageři a mladí lidé do 25 let mají dokonce i 500 přátel. Avšak jen se 150 jsou schopni udržovat stálý kontakt.

„Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou po tvém boku téměř všichni.“
– Mark Twain

Vyhrajte nad osamělostí

Pokud máte spoustu známých, kamarádů, profil na sociální síti, ještě to neznamená, že se vám samota vyhne. Každý se občas cítí sám.

Cítíte-li osamělost, neviňte z toho druhé. Možná tím, kdo se odloučil, jste právě vy, ne oni. Chovejte se k lidem tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám. Převezměte odpovědnost za svůj život.

Kde hledat přátele? Buďte aktivní. Nečekejte, až si někdo najde vás.

  • Rádi malujete, šijete nebo běháte? Přidejte se k lidem, kteří mají stejný koníček nebo sport. Zjistěte, zda je nějaký klub v okolí vašeho bydliště. Také na Facebooku najdete spoustu zájmových skupin. Některé pořádají i společně akce a srazy.
  • Jste-li maminka, vyrazte s dítětem na dětské hřiště. I tam se můžete seznámit.
  • Obnovte staré kontakty. Možná máte kamarády, kteří se vám už před pár lety ztratili z dohledu.

Proč je důležité mít opravdové přátele

Přátelé mají velký vliv. Už od mládí ovlivňují to, jak přemýšlíte a jednáte. Dobří přátele vám dokonce mohou pomoci stát se lepším člověkem.

V opravdovém příteli máte oporu. Díky němu se necítíte osaměle a vyvarujete se tak nepříjemným úzkostem. Jen si vzpomeňte – necítíte se na kávě s kamarádkou nebo na pivu s přítelem veseleji?

Díky přátelům budete šťastnější!