Je jedno, kde člověk žije, anebo ne? Smog a hluk ve městech, nedostatek slunečního světla, špatné počasí, ale i chemické látky v potravinách mají vliv na lidskou psychiku. Zjistěte, jaký může mít vliv na šťastný život okolní prostředí. Jak své okolí zlepšit? Čtěte tipy v článku.

Jaký vliv může mít na šťastný život okolní prostředí?

Na kvalitu vašeho života může mít vliv prostředí, ve kterém žijete. Faktory jako doprava, hluk, kvalita ovzduší, ale rovněž uspěchanost nebo počasí působí na psychiku, zdraví i nemocnost lidí.

Existuje dokonce obor environmentální psychologie, která se zabývá vztahem člověka a životního prostředí.

Kvůli rostoucímu průmyslu, velkému hluku ve městech, výfukovým plynům dopravních prostředků, kouřícím továrnám či elektrárnám a dalším činnostem lidí se zhoršuje životní prostředí okolo nás. A tomu všemu se musí naše tělo bránit a průběžně adaptovat.

Proč stále více lidí trpí civilizačními nemocemi?

I přes pokročilou medicínu dnes stoupá riziko onemocnění civilizačními chorobami jako jsou obezita, cukrovka, alergie, vysoký krevní tlak, rakovina, ale i deprese nebo Alzheimerova choroba.

Příčinou civilizačních onemocnění může být právě špatná kvalita ovzduší, hluk, chemické látky v potravinách a vodě. Když k tomu přidáte stres, nekvalitní stravu, nedostatek pohybu, kouření a alkohol, není divu, že lidé onemocní.

Na lidskou psychiku má také vliv sluneční světlo a počasí

Jakou máte náladu, když svítí sluníčko? Věřím, že veselou. Sluneční světlo působí na tělesnou a psychickou pohodu člověka, optimální funkci celého organismu i jednotlivých orgánů v těle. Ovlivňuje tedy celkový zdravotní stav. Když venku svítí sluníčko, hned máte lepší náladu a více energie.

Citliví lidé mohou trpět během dlouhodobě zamračeného počasí, vlhka a nízkých teplot nervozitou, podrážděností, nespavostí nebo únavou i depresemi. Nejhůře lidé snáší inverzní počasí, když je celý den zataženo, mlhavo a v údolích se drží smog.

4 tipy, jak vylepšit své okolní prostředí a život

Pokud člověk není s životním prostředím spokojen, jak z toho ven?

1) Žijte v harmonii pomocí Feng Shui

Feng Shui je tradiční čínské učení, které je založeno na proudění energií mezi okolním prostředím, domem a lidmi. Množství a kvalita energie má vliv na zdraví, vitalitu a spokojenost. Podle principů Feng Shui si lidé staví a zařizují domy, byty, pracovní prostory a zahrady. Prostě všechna místa, kde se chtějí cítit dobře.

Pár základních tipů, jak si interiér upravit podle zásad feng shui najdete třeba na webu Česká škola Feng Shui, Feng.shui.cz, anebo si pořiďte knihu.

2) Obklopte se rostlinami

Interiér bytu či kanceláře zaplňte rostlinami. Rostliny mají na člověka pozitivní vliv a v interiéru udržují takzvané mikroklima. Ve dne vytvářejí kyslík a zvlhčují vzduch, vstřebávají škodlivé látky ze vzduchu, zachycují prach. Pohled do zeleně je navíc příjemný a uklidňující.

3) Buďte často v přírodě

Pamatujete si na český film režiséra Tomáše Vorla Cesta z městaCesta do lesa s Tomášem Hanákem? Ve filmu programátor Honza utíká před civilizací na venkov. Tam koupí chalupu a žije se svou rodinou skromný život na vsi.

Člověk je od pradávna součástí přírody. S technickým vývojem civilizace se však lidé přírodě odcizují. Příroda nás nabíjí a uklidňuje. Možná proto se dnes někteří lidé vrací k životu na vesnici, k pěstování vlastních plodin nebo k výrobě přírodní kosmetiky.

Chodíte do přírody? Vyrazte na výlet a užijte si zeleň lesa nebo čistý horský vzduch.

4) Jezte zdravě a hýbejte se

Zdravá výživa je společně s fyzickou aktivitou, spánkem a duševní hygienou součástí zdravého životního stylu. Lidské tělo je jeden vzájemně propojený systém. Jak se staráte o svou tělesnou schránku, má vliv na vaši psychiku i na zvládání stresu.

V dnešní moderní době máme sice větší výběr potravin, avšak otázkou je, zda tolik druhů potravin k životu vůbec potřebujeme. Například ovoce či zeleninu, která k nám jede přes půl světa, neuzrálá a plná chemických látek. Snažte se jíst sezónní a lokální potraviny, najděte si svého farmáře.

Několik základních pravidel, jak jíst zdravě, najdete v článku Proč je zdravá výživa důležitá pro vaše psychické zdraví.

Začněte znovu žít!