Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří se během svého života dlouhodobě pokoušeli vyléčit z deprese. Vyzkoušeli nejlepší odborníky a metody, a přesto se jim to nepodařilo. Proč většině lidem, kteří trpí depresemi, natrvalo nepomůže žádná léčba ani antidepresiva? Zjistěte, které kroky je třeba učinit pro skoncování s depresí navždy.

Jak již název článku napovídá, rozhodl jsem se psát o tom, jaké praktické kroky je třeba učinit pro trvalé skoncování s depresí. Nikoli o hledání cesty a různých pokusech, které mnozí z nás neustále podnikají.

Každý, kdo se zabývá lidskou psychikou, doporučuje určitý způsob léčby deprese. Někdo vidí smysl v meditaci a napojení se na své podvědomí, jindy má ozdravný proces podpořit víra, další zastávají metodu pozitivního myšlení, nebo věří, že nejlepším řešením je o problému mluvit. Dále se hodně píše o tom, jaké ozdravné účinky na organismus má rovina alfa, jak prospěšné je naučit se pracovat s energií, jak je důležité odprogramovat svůj mozek od škodlivých programů či rovnic především z dětství a mnohé další. Jsem přesvědčen, že spousta metod je kvalitní záležitostí a dokáže pomoci.

Otázkou ale je, proč pomohou jednomu a druhému ne. Proč se tolik osob stále točí v tom stejném kruhu, přestože hledají cestu a pokouší se z deprese dostat všemi dostupnými způsoby? A proč nakonec tito lidé končí v beznaději a zmaru z toho, že pro ně pomoci zkrátka není?

Důvodů je několik, a rád bych na tomto místě některé z nich uvedl:

  • Většina lidí očekává během prvních týdnů či měsíců léčby alespoň nějakou změnu, ta buďto nepřichází vůbec nebo je zlepšení pouze nepatrné. Počáteční nadšení tak střídá zklamání a terapie je ze strany klienta ukončena.
  • Pokud se přece jen dostaví odpovídající zlepšení, bývá často pouze přechodné. Po čase se vrací stejný stav jako na začátku.
  • Někomu daná terapie nevyhovuje vůbec, protože mu nedává ve vztahu k jeho problému smysl.
  • Často si lidé myslí, že jsou zkrátka divní, protože na ně daná metoda či terapie nezabírá, takže s ní po čase skončí.
  • Spousta lidí si nejsou jistá správností provádění. Nedokážou se soustředit, nebo mají z jiného důvodu za to, že postupují špatně.
  • Za neúspěch často nemůže ani tak klient, jako spíše daná metoda, terapie či nedostatečná kvalita daného terapeuta.

Jak tedy zvolit ten správný postup a jak poznat, zda daná léčba má smysl?

V první řadě je podstatné pracovat s někým, kdo své práci opravdu rozumí. Kdo dokáže přesně pojmenovat co a proč tyto stavy způsobilo, a klientovi vše srozumitelně vysvětlí. Prvním krokem k úspěchu je tedy klientovo pochopení. Pokud tohle během několika prvních sezení nenastane, nemá smysl v terapii nadále pokračovat.

Je bezpodmínečně nutné, mít ze strany terapeuta jistotu naprosté osobní péče a to nejen v průběhu konzultací, ale po celou dobu společné práce. Terapeut by měl být k dispozici  prakticky kdykoli. Je nutná komplexní péče a osobní přístup. Klient potřebuje dlouhodobé vedení, někoho, kdo je mu po dobu krize neustále po ruce. Potřebuje reagovat na opakující se cykly a pochopit, proč se tak děje. Ale především potřebuje cítit, že dělá „to pravé“.

Klient by měl rozumět všemu, co je mu během této terapie doporučováno. Vědět, co a proč v konkrétním období provádí a co by měla daná záležitost napravit.

Terapie by měla zabírat celý život, od období těhotenství až po současnost, přičemž musí být postupně odstraněny příčiny onemocnění na vnitřní (podvědomé) úrovni, a zároveň je nutné zabývat se praktickými záležitostmi a současným životem.

Žádný terapeut neví, kdy přijde první zlepšení, natož celkové vyléčení. Každý klient je jiný a u každého přichází svoboda svým vlastním tempem. Tohle zkrátka nikdo nemůže vědět. Občas ani jeden rok není v tomto ohledu žádným měřítkem.

Zcela jistě existuje i jiná cesta k celkovému uzdravení z deprese, než ta moje. Spousta metod a osobních koučů toto nejen v rámci České republiky slibuje. Proč ale tolik lidí stále tyto nepříjemné stavy zažívá, když doporučované metody dokážou rychle a trvale uzdravit prakticky cokoli? Nezpochybňuji některá zázračná uzdravení v oblasti fyzického i psychického zdraví, o kterých se občas doslechneme nebo dočteme. Otázkou ale zůstává, kolika osobám se to podaří.

Je na uvážení a rozhodnutí každého, zda má odvahu investovat svůj čas do postupné změny. Je to vše především o dlouhodobé a poctivé práci, kvalitním systému a trpělivosti.